Polskojęzyczna strona poswięcona życiu i twórczosci pastora Charlesa Taze Russella Polskojęzyczna strona poświęcona życiu i twórczości pastora Charlesa Taze Russella
Pastor Charles Taze Russell

Strona główna
Biografia Pastora Russella
Pogrzeb Pastora Russella
Apologia
Historia Badaczy Pisma Œwiętego
Dzieła pastora Russella
Fotogaleria
Pobierz
Prenumerata
Wirtualna Biblioteka Literatury
Czego_nauczal

Polecane strony
Wyszukiwanie
Ksiegarnia
Kontakt
Manna

artykuly

Apologia pastora C.T. Russella

OBECNE ZARZUTY KRYTYKÓW:

    Od jego śmierci upłynęło prawie 90 lat. Chociaż przez jednych bardzo miłowany, przez innych wciąż jest zaciekle atakowany. Warto zauważyć, że żaden z jego obecnych wrogów nie ma wiedzy na temat Pastora z pierwszej ręki, pomimo to, ślepo powtarzają wiele starych oskarżeń z przeszłości. Jeszcze bardziej zadziwiająca jest wciąż wzrastająca różnorodność nowych oskarżeń, wysuwanych przeciwko niemu, a niektóre z nich wydają się być produktem bujnej wyobraźni i zawierają absurdalne spekulacje.

Co prowokuje takie zachowanie ze strony krytyków Pastora Russella?

    Jego nauki o przebaczeniu i restytucji dla tych, którzy nie przyjęli Chrystusa w tym życiu – tak zwana „druga szansa” – od zawsze źródłem irytacji dla ortodoksyjnego duchowieństwa i wzbudzają nieustającą opozycję. Lecz pojawiają się nowe oskarżenia także ze źródeł świeckich i często mają one charakter sensacji. Chociaż mogą przyciągać uwagę i dobrze się sprzedawać, to jednak odbijają się niekorzystnie na reputacji Pastora. Może jego przeciwnicy po prostu nie w stanie zrozumieć tak dobrze prosperującego biznesmana – człowieka, który poświęcił całkowicie swoje życie niesamolubnej, filantropijnej służbie. Jeden z jego lojalnych zwolenników to wyraził:

Pastor był po prostu zbyt niewinny, zbyt święty jak na ten zły świat”.

    Do obecnych czasów jego wrogowie robią wszystko, co tylko mogą, by odkryć jakieś „ukryte przestępstwa”, zakwestionować jego motywy, stale powtarzają fałszywe oskarżenia z przeszłości bez podejmowania szczerego wysiłku zbadania prawdziwych faktów. Powstały specjalne grupy, których głównym celem jest rozpowszechnianie nikczemnych informacji przeciwko Pastorowi.

    Ocenia się, że w samych Stanach Zjednoczonych więcej niż 200 osób i grup przeciwnych Russellowi wypluwają niekończącą się mieszaninę trucizny, nienawiści i nikczemnych informacji w setkach publikacji, video i traktatach na stronach internetowych.

    W czasach Pastora Russella, jego wrogowie nigdy nie byli w stanie zorganizować pomyślnej kampanii przeciwko niemu. Przez czterdzieści lat opinia publiczna z rosnącą przychylnością przyglądała się jego służbie i jak widzimy, był on wysoce oceniany jako współczesny przywódca religijny. Pastor Russell sam odpierał poważne oskarżenia wysuwane przeciwko niemu i w większości sytuacji jego reputacja nie została skalana. Ale od jego śmierci sytuacja zmieniła się drastycznie, częściowo pobudzana przez widoczną powściągliwość jego zwolenników, by formalnie przeciwstawić się narastającej fali oszczerstw dostarczając dobrze udokumentowaną obronę. Spowodowało to nagromadzenie różnorodnych oskarżeń, którymi należy się poważnie zająć.

    Przyjrzyjmy się teraz niektórym z tych współczesnych oskarżeń, porównując je z rzeczywistym życiem i służbą Pastora. Naszym celem po raz kolejny będzie rozróżnienie prawdy od złośliwości i umożliwienie naszym czytelnikom wyciągnięcie własnych wniosków. Zwłaszcza w tym przypadku, kiedy reputacja wybitnego posłannika Boga jest zagrożona, uważamy, że jest koniecznym trzymanie się prawdy dla pełnego zrozumienia i satysfakcji każdego szczerze pytającego.

źródło: Pastor C.T. Russell Messenger of Millennial Hope - by Charles F.Redeker - st.213,214. 


<< powrót

Home | Biografia | Pogrzeb | Apologia | Historia | Dzieła | Fotogaleria | Pobieralnia | Prenumerata | Biblioteka | Czego nauczał
Polecane strony | Wyszukiwanie | Księgarnia | Kontakt | Manna | Artykuły

© pastor-russell.pl 2004 - 2016